SUPERKOMPUTER DO WALKI Z COVID-19 W TWOIM DOMU

Avatar By on 27 kwietnia 2020 0 414 Views

Codziennie miliony ludzi podejmuje walkę z koronawirusem. Medycy, inżynierowie, naukowcy. Do pracy zaangażowano też najsilniejsze moce analityczne superkomputerów. W tym przypadku pomóc może już standardowy komputer wykorzystywany przez nas np. do pracy zdalnej.

Miliony wolontariuszy każdego dnia udostępnia swoje komputery, tworząc sieć o łącznej mocy obliczeniowej około 2,5 exaFLOPS-ów, czyli tyle ile łącznie posiada 15 najmocniejszych superkomputerów świata.

Obecnie za najpotężniejszy superkomputer uznaje się Summit, wyposażony przez IBM w moc obliczeniową ok. 0.2 exaFLOPS-ów

I ty możesz być częścią hiperkomputera

Sieć działa na zbliżonej zasadzie jak w przypadku „wydobywania kryptowalut”. Projekt Folding @ home łączy przez internet, miliony komputerów osobistych z całego świata z serwerami znajdującymi się na Uniwersytecie Stanforda, skąd pobierają dane do obliczeń i dokąd odsyłają wyniki. Program pracuje w tle z najniższym możliwym priorytetem, obciążając tylko aktualnie nieużywane moce procesora, dzięki czemu nie spowalnia działania innych programów. Jedynym minusem jest nieco większe zużycie energii przez komputer.

Projekt naukowców z Uniwersytetu Stanforda od początku wykorzystywany był do do symulacji dynamiki białek, w tym procesu fałdowania białek i ruchów białek związanych z różnymi chorobami. Informacje uzyskane na podstawie tych danych pomagają naukowcom lepiej zrozumieć biologię i dają nowe możliwości rozwoju terapii, w takich wskazaniach jak m.in. Alzheimer czy Parkinson.

Podczas pandemii COVID-19  zespół projektowy ogłosił zamiar skoncentrowania się na białkach wirusa SARS-CoV-2.

Łącząc się do sieci możemy pomóc w pracach m.in. nad tymi badaniami:
• 14530/14531: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) protease – potential drug target
• 14328: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) protease – potential drug target
• 11741: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) receptor binding domain in complex with human receptor ACE2.
• 11746: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) receptor binding domain in complex with human receptor ACE2 (alternative structure to 11741).
• 11742: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) protease in complex with an inhibitor.
• 11743: Coronavirus SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) protease – potential drug target.
• 11744: Coronavirus SARS-CoV (SARS causing virus) receptor binding domain trapped by a SARS-CoV S230 antibody.
• 11745: Coronavirus SARS-CoV (SARS causing virus) receptor binding domain mutated to the SARS-CoV-2 (COVID-19 causing virus) trapped by a SARS-CoV S230 antibody.

Dołącz do programu FoldingAtHome