A.DUDA O KOORDYNACJI PRODUKCJI SPRZĘTU MEDYCZNEGO W UE

Avatar By on 29 kwietnia 2020 0 220 Views

Stworzenie europejskiego mechanizmu koordynowania produkcji i dystrybucji sprzętu medycznego oraz realizowanie wspólnych badań naukowych z zakresu biotechnologii i nowoczesnych terapii – to propozycje prezydenta RP Andrzeja Dudy, jakie przedstawił w liście do przywódców Europy.

W liście skierowanym do przywódców krajów UE, Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich A.Duda zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia debaty o tym, jak ma wyglądać współpraca międzynarodowa po pokonaniu pandemii koronawirusa i wskazał plan w tym zakresie.

Jak zaznaczył, należy m.in. „wykonać wysiłek na rzecz współpracy w zwiększeniu poziomu wydolności krajowych systemów ochrony zdrowia, a także wypracowania skutecznych mechanizmów pomocy międzypaństwowej”.

Według A. Dudy, warto rozważyć dwie inicjatywy: stworzenie „europejskiego mechanizmu zabezpieczenia medycznego – m.in. koordynacji produkcji i dystrybucji sprzętu ratującego życie i środków ochrony medycznej”, a także realizację wspólnych badań naukowych z zakresu biotechnologii i nowoczesnych terapii szczególnie istotnych dla ratowania życia i zdrowia obywateli.

„Efektem tego powinien być przejrzysty podział obowiązków między państwami. Ma to tym większe znaczenie, że epidemiolodzy już ostrzegają, że w przyszłości podobne sytuacje mogą się powtórzyć” – ocenił A.Duda.

Źródło: prezydent.pl