dron hermes spartaqs

POLSKI DRON GOTOWY DO WALKI Z COVID-19

Avatar By on 2 maja 2020 0 373 Views

W piątek odbył się historyczny lot nad miastem dronoida transportowego Hermes V8MT produkcji polskiej firmy Spartaqs. Mimo padającego deszczu i silnych porywów wiatru, dronoid dwukrotnie przeleciał w trybie automatycznym całą trasę i bezpiecznie przetransportował próbki Covid-19 bez udziału operatora na trasie pomiędzy szpitalem MSWiA oraz UCK WUM w Warszawie.

Dron od 3 lat jest systematycznie rozwijany przez polską spółkę. Ostatnie testy zakończyły się 24 kwietnia br. na lotnisku dronowym w podwarszawskim Wilanowie, gdzie firma Spartaqs uzyskała ostateczne dopuszczenie dronoida Hermes V8MT do lotów poza zasięgiem wzroku przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Drony do transportu medycznego nad Warszawą? 

Równolegle do testów dronoida Hermes, trwały przygotowania trasy lotu i analiza terenu w jej otoczeniu. Zarówno przygotowania jak i sam lot były nadzorowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, która przy okazji przelotu Hermesa V8MT przeprowadziła testy centralnego systemu lokalizacji dronów PansaUTM.

– Zasadność wykorzystania dronów do transportu medycznego w czasie pandemii koronawirusa wskazuje Dyrekcja Szpitala MSWiA. Nowy rodzaj transportu ma wspomóc służbę zdrowia w sprawnym transportowaniu próbek do badań na obecność wirusa, co korzystnie przełoży się na ilość wykonywanych testów – informuje spółka Spartaqs.

W ocenie firmy Spartaqs, udane próby lotu świadczą o gotowości do realizacji nowatorskiej usługi transportu dronami w miastach oraz pomiędzy nimi.