POLSKI RESPIRTATOR OSTATNIEJ SZANSY GOTOWY DO TESTÓW

Avatar By on 6 maja 2020 0 249 Views

Respirator ciśnieniowy WentILOT 1.0 w najbliższych dniach będzie gotowy do testów klinicznych. Twórcy projektu liczą na uzyskanie przez respirator statutu wyrobu medycznego.

Po ich pozytywnym przejściu badań i kierunkowej decyzji Ministerstwa Rozwoju możliwe będzie uruchomienie produkcji sprzętu – informuje Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa.

– Nasz respirator nie zastąpi profesjonalnego, zaawansowanego technologicznie urządzenia pozwalającego na prowadzenie pełnej terapii. Może być jednak pomocny w krajach, w których sytuacja w służbie zdrowia jest trudna lub innych ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią, prowadzących do czasowych niedoborów sprzętu – mówi autor rozwiązania dr inż. Łukasz Czajkowski, który pracuje w zespole kierowanym przez mgr inż. Agnieszkę Sobieszek z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Przedsięwzięcie jest realizowane z inicjatywy i przy wsparciu zespołu koordynującego działającego przy Ministerstwie Rozwoju. Założenia konstrukcyjne respiratora konsultowane były z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.