- Home
- Wydarzenia
- WYROBY REFUNDOWANE TYLKO W WYBRANYCH REGIONACH? REJESTR TO ZMIENI

WYROBY REFUNDOWANE TYLKO W WYBRANYCH REGIONACH? REJESTR TO ZMIENI
Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje nad wprowadzeniem Centralnego Rejestru Wyrobów Medycznych. To nie tylko wymierne korzyści dla branży, ale także ułatwienie dostępu do refundowanych wyrobów medycznych dla wszystkich pacjentów – informują przedstawiciele branży.
– Jesteśmy na dobrej drodze do uprządkowania rynku wyrobów medycznych w Polsce. Decyzja Narodowego Funduszu Zdrowia o budowie Centralnego Rejestru Wyrobów Medycznych podniesie racjonalność wydatków publicznych i zwiększy dostęp pacjentów do leczenia. Ma się tym zająć specjalnie powołany Zespół. Cieszymy się, że postulat o którym mówimy od lat został wysłuchany – informuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED.
Zadaniem Zespołu jest ujednolicenie zasad weryfikowania i rozliczania wyrobów medycznych przez Oddziały Wojewódzkie NFZ.
– W przeszłości mieliśmy sytuacje, w których poszczególne Oddziały Wojewódzkie w różny sposób interpretowały zalecenia Centrali. Zdarzało się również, że konkretne produkty podlegały publicznemu finansowaniu tylko w wybranych regionach. Powodowało to zakłócenia w dostępie do wyrobów oraz potęgowało biurokrację. Teraz ma się to zmienić – podaje Izba.
– Z dużym uznaniem odnosimy się do obecnych działań NFZ. Jesteśmy pewni, że powołany Zespół opracuje przedmiotową koncepcję, a ta znacząco przyczyni się do usprawnienia szeregu procesów w zakresie kontraktowania świadczeń na wyroby medyczne. Dzisiaj każdy z oddziałów NFZ zawiera ze Świadczeniodawcą osobną umowę której elementem jest załącznik z ofertą wyrobów wraz z limitem finansowym – wyznaczonym przez Ministerstwo Zdrowia. W związku z tym świadczeniodawcy muszą składać oferty na wyroby medyczne osobno, a na dodatek składają je nie centralnie tylko do każdego oddziału NFZ oddzielnie. Z każdym z oddziałów z osobna muszą też rozliczać zrealizowane zlecenia – mówi Mirosław Padjasek, wiceprezes OIGWW POLMED.
– Centralny Rejestr Wyrobów Medycznych pozwoli na zwiększenie jakości przekazywanych danych rozliczeniowych przez świadczeniodawców realizujących zlecenia na wyroby medyczne, a także ograniczy występowanie wątpliwości dotyczących kwalifikacji danego produktu do odpowiedniego limitu finansowania – dodaje.