rozrusznik stymulator serce

E-PAPIEROS ZAKŁÓCIŁ PRACĘ DEFIBRYLATORA SERCA

Avatar By on 14 maja 2020 0 408 Views

Magnetyczna część e-papierosów może uniemożliwić wszczepionym kardiowerterom serca wykrywanie i leczenie niebezpiecznych zmian z rytmie serca- donosi najnowszy raport opublikowany w Heart Rhythm Reports.

Raport szczegółowo opisuje historię medyczną 48-letniego pacjenta ze stwierdzoną sarkoidozą serca, rzadką chorobą, która powoduje zlepianie się krwinek białych w sercu. Stan ten może prowadzić do bólu w klatce piersiowej, duszności i szybkiego, nieregularnego bicia serca. Pacjent miał wszczepiony defibrylator serca.

48-latek nosił e-papierosa w lewej kieszeni koszuli na piersi. Nie był świadomy, że jego urządzenie do waporyzacji posiada zintegrowany komponent magnetyczny, który spowodował odwrócenie pola magnetycznego w jego defibrylatorze, tym samym zakłócając zdolność defibrylatora do wykrywania lub leczenia nieregularnego rytmu serca.

Urządzenie zostało zablokowane cztery razy, zanim zgłosił to do swojego lekarza, mimo sygnalizowania błędu przez urządzenie kardiologiczne Medtronic Evera . Pacjent „nie czuł objawów wraz ze słyszalnymi dźwiękami, a urządzenie działało poprawnie”.

Po wywiadzie medycznym, lekarze zauważyli, że przy każdym przyłożeniu e-papierosa do defibrylatora, defibrylator wydał sygnał.

Jeśli pacjent przechowuje e-papierosa w pobliżu wszczepionego defibrylatora serca, na przykład w kieszeni koszuli lub kurtki przykrywającej urządzenie, istnieje ryzyko czasowego wyłączenia zdolności defibrylatora do wykrywania i leczenia potencjalnie śmiertelnej nieprawidłowości rytmu serca – stwierdza współautorka badania, Julie Shea z Brigham and Women’s Hospital i Harvard Medical School w Bostonie.

Winne bezporzewodowe ładowanie?

W opisywanym przypadku pacjent korzystał z e-papierosa marki JUUL. Autorzy badania wskazują, że prawdopodobnym winowajcą jest magnetyczne złączenie urządzenia do stacji ładującej. Badanie nie odpowiada na pytanie czy również inne urządzenia do wapowania mają podobne elementy magnetyczne.

JUUL radzi waperom, aby trzymali e-papierosy z dala od kart-kluczy, kart kredytowych i innych przedmiotów z paskami magnetycznymi, a także rozruszników serca – zauważa zespół badawczy.

Pacjent nie miał żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych – zapewnił dla Reuters Michael Blaha, dyr. badań klinicznych w Centrum Zapobiegania Chorobom Układu Krążenia w Baltimore, gdzie leczył się pacjent.

Najważniejsze dla pacjentów jest to, że jeśli mają wszczepione urządzenie, nie trzymaj urządzenia waporyzującego ani innego urządzenia elektronicznego emitującego pole magnetyczne w bezpośrednim kontakcie z klatką piersiową – dodał.

źródło: Reuters, Unintentional magnet reversion of an implanted cardiac defibrillator by an electronic cigarette, Heart Rhythm Case Reports, online March 16, 2020.