telefon aplikacja covid maska

ProteGO. INFORMACJA O KONTAKCIE Z ZAKAŻONYM NA TELEFON

Avatar By on 9 czerwca 2020 0 325 Views

Aplikacja ProteGO Safe, która pozwoli na śledzenie kontaktów z osobami zakażonymi jest już dostępna na systemy Android – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zachęcam by wszyscy mieli tę aplikację – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Aplikacja pomoże w usprawnieniu typowania osób, które mogą mieć kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem. Aplikacja poprzez Bluetooth może łączyć się z urządzeniami innych użytkowników a kiedy nasz telefon zlokalizuje w naszej okolicy osobę, która zachoruje na Covid-19. Osoba zarażona po otrzymaniu informacji od centrum kontaktu inspekcji sanitarnej otrzyma kod PIN, którym odblokuje w aplikacji ProteGO Safe funkcję powiadamiania innych użytkowników.

Ponadto w aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić „Dziennik Zdrowia”, który pomoże w monitorowaniu stanu zdrowia i dostrzeżeniu niepokojących objawów.

– Ewentualne wystąpienie symptomów lub wystąpienie kontaktu przekażą informacje o grupie ryzyka. Na podstawie tego będziemy mogli kontaktować się z inspekcją sanitarną – mówił Marek Zagórski.

Aplikacja ProteGO Safe jest już dostępna w sklepie Google Play i można ją pobrać na smartfony z systemem operacyjnym Android. Właściciele iPhonów muszą jeszcze poczekać na dostępność aplikacji ok. 1-2 dni – informuje resort.

Pełna anonimowość

Aplikacja nie będzie informować innych, kto jest zarażony i kiedy nastąpił kontakt z osobą zarażoną. Użytkownik otrzyma jedynie informacje o tym w jakiej grupie ryzyka dana osoba się znajduje. –Wszystkie dane są kompletnie anonimowe i zapisywane są tylko na naszych urządzeniach -zapewnił szef resortu cyfryzacji.

Aplikacja jest odbrowolna i bezpłatna. Nie wymusza żadnych informacji. W procesie instalacji nie jest konieczne podanie żadnych danych – mówił Marek Zagórski.

 

Ważne by aplikacja była stosowana powszechnie 

Nowe technologie towarzyszą nam od lat i stale pomagają lekarzom.  To kolejna wysoka technologia, która wspomaga służbę zdrowia w zakresie służb sanitarnych i ekspertów zdrowia publicznego – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Ważne by ta aplikacja była stosowana powszechnie. Im więcej osób będzie z niej korzystało, tym większa będzie jej skuteczność Dzięki temu będziemy mogli lepiej typować osoby, które zostaną objęte opieką lekarską – mówił minister cyfryzacji.

– Sprawność służb sanitarnych w lokalizacji potencjalnych kontaktów jest niezwykle istotna. Nowa technologia w tym nam pomoże.(…) Zachęcam by wszyscy mieli tę aplikację. Wówczas cała populacja osób zamieszkujących Polskę, będzie mogła wiedzieć, czy nie miała kontaktu z nikim chorym – dodał minister zdrowia.