SAMODEZYNFEKUJĄCA SIĘ MASECZKA

Avatar By on 18 czerwca 2020 0 197 Views

Izraelscy naukowcy wyprodukowali maskę wielokrotnego użytku. Jak twierdzą, wyrób „może zabić koronawirusa ciepłem, czerpiąc energię z ładowarki telefonu komórkowego”.

Proces dezynfekcji trwa około 30 minut – a użytkownicy nie powinni nosić maski, gdy jest ona podłączona do sieci – mówi prof. Yair Ein-Eli, kierownik zespołu badawczego na Uniwersytecie Technion w Hajfie.

Maska zasilana jest poprzez połączenie ładowarki telefonowej z wbudowanym portem USB. Po podpięciu do źródła zasilania, maseczka ogrzewa wewnętrzną warstwę włókien węglowych do 70 stopni Celsjusza- wystarczająco dużo, aby wyeliminować wirusy.

Jak zapewnia Y. Ein-Eli „jednorazowe maski, które są bardzo poszukiwane na całym świecie w czasie kryzysu zdrowotnego, nie są przyjazne dla gospodarki ani środowiska.” – Musisz uczynić go wielokrotnego użytku i przyjaznym, a to jest nasze rozwiązanie” – dodał.

Jak zapewniają badacze, podczas testów prototyp poddano 20 cyklom grzewczym, każdy przez pół godziny, bez większego wpływu na trwałość
maseczki.
– Możemy zagwarantować nawet do kilkudziesięciu cykli, bez żadnego ryzyka – mówił kierownik badawczy.

Prototyp wygląda jak standardowa maska ​​na twarz N95, z zaworem z przodu i opaskami, które utrzymują go w miejscu wokół głowy. Pod koniec marca naukowcy przedłożyli patent na maskę w Stanach Zjednoczonych i -jak twierdzą – obecnie omawiają komercjalizację produktu z przedstawicielami prywatnymi przedsiębiorcami.

Cena maseczki ma nie przekraczać ceny standardowej, jednorazowej maseczki, o więcej niż 1 USD.


źródło: Reuters