dron

KATOWICE. DEZYNFEKUJĄ MIASTO ZA POMOCĄ DRONA

Avatar By on 1 lipca 2020 0 266 Views

We wtorek (30 czerwca) nad ulicami Katowic wzniósł się dronoid – znanej z historycznego, bezzałogowego transportu medycznego nad Warszawą – firmy Spartaqs. Tym razem produkt polskiego producenta, droinoid Heracles V8ASD, miał inną misję. Na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w porozumieniu z miastem Katowice przeprowadzono testową dezynfekcję miejskich ławek.

O wykorzystaniu dronów w ochronie zdrowia, na łamach naszego portalu wspominaliśmy już wiele razy.
Zobacz:
POLSKI DRON GOTOWY DO WALKI Z COVID-19
CHIŃSKIE DRONY W WALCE Z KORONAWIRUSEM
DRONEM DOSTARCZĄ KREW (FILM)

Tak i tym razem, pomysłowość i funkcjonalność technologii polskich inżynierów nie zawiodła. Dezynfekcja miejskiej infrastruktury przy użyciu latających robotów stała się faktem. Taką usługę testowano we wtorek na Rynku w Katowicach.

Zobacz wideo:

Dronoid Heracles V8ASD, który spryskał ławki na katowickim rynku, wyposażony był w zasobnik o pojemności 12 litrów. Do oprysków wykorzystano bezpieczny dla zdrowia koncentrat, używany m.in. do mycia i dezynfekcji wyrobów medycznych, takich jak łóżka, fotele zabiegowe, stoły operacyjne czy aparatura medyczna. Cała operacja trwała kilkanaście minut.

– Podczas dzisiejszego oprysku dronoid był sterowany przez operatora, ponieważ usługa cały czas jest testowana. Chcieliśmy poznać zarówno specyfikę terenu, jak i samego oprysku. Natomiast kiedy w pełni zakończymy ten projekt, dronem będzie sterował komputer. Urządzenie w sposób skomputeryzowany będzie wylatywać z samochodu i opryskiwać teren. Dezynfekcja takiej powierzchni jak dzisiaj nie zajmie więcej niż 10 minut – mówi Sławomir Huczała, główny konstruktor i współwłaściciel katowickiej firmy Spartaqs.

– W związku ze stanem epidemii, dezynfekcje wykonują ręcznie służby miejskie. Teraz w ramach współpracy z Metropolią, a także katowicką firmą Spartaqs, przetestowaliśmy drona, który zdezynfekował ławki przy Sztucznej Rawie na Rynku. Chętnie przyjrzymy się dokładniej takim rozwiązaniom, by być może w przyszłości wdrożyć je na stałe – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy miasta Katowice.

źródło:Metropolia GZM