PIELĘGNIARKA POZ WYSTAWI RECEPTĘ NA WYROBY MEDYCZNE

Avatar By on 21 lipca 2020 0 170 Views

1 sierpnia br. wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 8 lipca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej – przypomina Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Co to oznacza?

Jak wyjaśniła Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, pielęgniarka w ramach porady POZ, w zależności od posiadanych uprawnień zawodowych, będzie mogła m.in. prowadzić profilaktykę chorób i promocję zdrowia, dobrać sposoby leczenia rany w ramach świadczeń leczniczych udzielanych przez pielęgniarkę samodzielnie bez zlecenia lekarskiego czy przepisać leki zawierające określone substancje czynne, w tym wystawić na nie recepty, z wyłączeniem leków zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe.
Ponadto pielęgniarka będzie mogła wystawić: recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji; zlecenie lub recepty na wybrane wyroby medyczne (np. pieluchomajtki); skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych (w tym medycznej diagnostyki laboratoryjnej), z wyjątkiem badań wymagających metod diagnostycznych i leczniczych stwarzających podwyższone ryzyko dla pacjenta.

Natomiast położna w ramach porady POZ będzie mogła m.in. udzielić porady dla kobiet z chorobami ginekologicznymi i onkologii ginekologicznej, w tym dobrać sposobu leczenia ran, przepisać leki na receptę zawierające określone substancje czynne, wystawić recepty na leki zlecone przez lekarza w ramach kontynuacji, wystawić zlecenie na wybrane wyroby medyczne, wystawić skierowanie na wykonanie określonych badań diagnostycznych, wykonać oraz zinterpretować badania KTG u kobiety ciężarnej.

Źródło: NIPiP

BPO