smartwatch

SMARTWATCH OSTRZEŻE O OBJAWACH COVID?

Avatar By on 27 lipca 2020 0 242 Views

Smartwatch może ostrzec o zakażeniu COVID-19 na podstawie już analizowanych przez nie pomiarów biometrycznych- na to wskazują wstępne dane pozyskane wśród użytkowników smartwatcha, u których potwierdzono COVID-19.

Zespół naukowców ze Stanford University przeanalizował historyczne dane ze smartwatchy 31 użytkowników, u których wykryto COVID-19. Spośród nich, 80 procent zebranych danych wskazywało na zakażenie COVID-19 w czasie lub przed pojawieniem się pierwszych objawów. W jednym przypadku, smartwatch był w stanie wykryć pierwszy sygnał potencjalnej infekcji COVID-19 na dziewięć dni przed pojawieniem się bardziej oczywistych objawów zakażenia.

– Gdy chorujesz, jeszcze zanim zdasz sobie z tego sprawę, twoje ciało ulega zmianom, praca twojego serca przyśpiesza – tłumaczydla agencji Reutera prof. Michael Snyder z University of Stanford. – Możemy rozpoznać, że ktoś choruje, zanim jeszcze wystąpią u niego objawy – dodaje.

Podobne badania prowadzi odrębnie także amerykański producent opasek fitness Fitbit. W dużym badaniu producenta należącego do Google uczestniczy ok. 100 tys. osób w USA i Kanadzie, w tym 900 osób, u których potwierdzono laboratoryjnie zakażenie COVID-19.

Jak odnotowuje agencja Reutera, podobne badania co Uniwersytet Stanford i Fitbit prowadzą także inne uczelnie i dostawcy sprzętu do pomiarów biometrycznych, m.in. Oura Health i Whoop. Obiecujące wyniki wstępnych analiz w tym kierunku skłoniły organizacje sportowe NBA i PGA Tour do zakupu kilku tysięcy urządzeń tego rodzaju na użytek zawodników i obsługi wydarzeń, by monitorować ich oddech, tętno i temperaturę. Ma to umożliwić szybką izolację potencjalnych zakażonych.

źródło: Reuters