RESORT UWALNIA REZERWY ARM

Avatar By on 14 października 2020 0 99 Views

Podczas środowej konferencji prasowej (14.10), rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz odnosząc się do pytań o zabezpieczenie w sprzęt medyczny, zapewnił ,że jego zapas nie jest problemem.

– Głównym wyzwaniem jest liczba medyków do opieki nad pacjentami i obsługi tego sprzętu, stąd działania MZ koncentrują się na zapewnieniu personelu do każdego stanowiska respiratorowego i na oddziałach intensywnej terapii – mówił. Jak dodał, wspólnie z konsultantem ds. anestezjologii zapadła decyzja o szkoleniu dodatkowego personelu pielęgniarskiego do opieki nad pacjentami covidowymi na oddziałach intensywnej terapii.

Jak poinformował, obecnie liczba łóżek covidowych to 14 tys., a respiratorów ponad 1020.

– Zajętych łóżek ponad 6 tysięcy, a respiratorów ponad 400. Ten bufor jest, ale decydujemy się na wydawanie kolejnego sprzętu. W tym tygodniu była decyzja o wydaniu kolejnych 390 respiratorów do szpitali I stopnia, czyli powiatowych. Zapewnił, że bufor w ARM nadal jest.

Pulsometry dla POZ

Jak wskazywał, aby lepiej i trafniej diagnozować pacjentów, to według ekspertów jest m.in. kwestia mierzenia w POZ saturacji. – Stąd też decyzją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poszła dyspozycja do Agencji Rezerw Materiałowych, by wydać wojewodom 9,6 tys. pulsoksymetrów, które mierzą saturację. Teraz wojewodowie mają za zadanie rozdać te pulsoksymetry wszędzie tam, gdzie ich brakuje, tam gdzie ich potrzeba, aby ten proces diagnostyczny przebiegał sprawnie – poinformował W. Andrusiewicz.

Braki łóżek w poszczególnych szpitalach

Pytany o braki łóżek dla pacjentów w niektórych szpitalach, podkreślił, że takie sytuacje będą spotykane. Jak mówił, dochodzi do sytuacji, gdzie w danym szpitalu łóżek dla pacjentów covidowych może zabraknąć i po to są wojewódzkie zespoły koordynujące, aby przekierować pacjenta, tam gdzie łóżka są.