PULSOKSYMETRY DO POZ

Avatar By on 30 października 2020 0 182 Views

– Nowością, którą będziemy wprowadzali, jest opieka na poziomie podstawowym. Pacjenci skąpo i bezobjawowi otrzymają pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy – mówił podczas piątkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pulsoksymetr to urządzenie, które mierzy jednocześnie tętno i wysycenie krwi tlenem. To podstawowe wyposażenie szpitalne dostępne jest też w przenośnej wersji domowej, która zyskuje ostatnio na popularności. Niska saturacja krwi jest bowiem częstym powikłaniem COVID-19, również w bezobjawowym przebiegu choroby. Monitorowanie wysycenia hemoglobiny tlenem może więc pomóc wykryć zakażenie koronawirusem i monitorować jego przebieg, by przeciwdziałać powikłaniom.

Testy antygenowe zyskają na znaczeniu

Jednocześnie jak stwierdził szef resortu zdrowia, Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić testowanie testami antygenowymi na szeroką skalę.

Jak mówił, „przyjmujemy od dzisiaj, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku – wyjaśnił Adam Niedzielski.

– Zastanawiamy się nad wprowadzeniem tego na SOR-y, izby przyjęć. Chcemy również wykorzystać to w nocnej pomocy lekarskiej. To jest bardzo ważna zmiana, która umożliwi szybkie testowanie bez konieczności potwierdzania testem PCR-owym – dodał.