IZBA POLMED: PO E-RECEPCIE, KOLEJ NA E-ZLECENIE

Avatar By on 21 lutego 2018 0 305 Views

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej e-receptę. To ważny krok w kierunku informatyzacji i unowocześnienia systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Kolejnym równie istotnym, elementem modernizacji systemu powinno być e-zlecenie – komentuje Izba Wyrobów Medycznych POLMED.

E-recepta ma umożliwić wystawienie recepty po zbadaniu pacjenta za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności. W przypadku wyrobów medycznych, swego rodzaju receptą jest zlecenie wydawane przez lekarza specjalistę. Zanim zostanie zrealizowane, pacjent musi je potwierdzić w oddziale wojewódzkim NFZ. E-zlecenie mogłoby znacząco ułatwić pracę lekarzy i funkcjonowanie pacjentów. Zdaniem Izby POLMED wystawianie elektronicznego dokumentu wyeliminuje konieczność każdorazowej wizyty pacjenta u lekarza i w oddziale NFZ w celu potwierdzenia uprawnień do otrzymania wyrobów medycznych. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, którzy korzystają z nich systematycznie (np. z środków absorpcyjnych czy worków stomijnych). Ograniczenie liczby wizyt „pro forma”, mogłoby znacząco odciążyć nie tylko lekarzy, lecz również cały system ochrony zdrowia.

E-zdrowie oznacza optymalizację czasu i kosztów pracy

Kierunek zmian w służbie zdrowia powinien być wyznaczany przez innowacje. Wiążą się one nierozerwalnie z optymalizacją czasu i kosztów pracy. Nowoczesne technologie pozwalają nie tylko skuteczniej i szybciej ratować zdrowie i życie pacjentów, lecz również usprawniać płynność działania systemu. E-recepty i e-zlecenia to rozwiązania, które systemowo zrewolucjonizują jakość opieki zdrowotnej w Polsce – komentuje Witold Włodarczyk, dyrektor generalny Izby POLMED.

Informatyzacja priorytetem MZ?

Izba POLMED na początku lutego brała udział w posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu ds. Innowacyjności, gdzie tematem przewodnim spotkania była telemedycyna. Sama organizacja takiego spotkania przez resort zdrowia, inwestycji i rozwoju oraz przedsiębiorczości i technologii jest sygnałem na priorytetowe traktowanie kwestii informatyzacji służby zdrowia. Uczestnicy spotkania zgodnie wyrażali konieczność szybkiego adaptowania usług zdrowotnych do wymogów zmieniającego się społeczeństwa. Jest to też zbieżne z zapowiedziami Ministra Zdrowia Prof. Łukasza Szumowskiego, który wymienia ten obszar jako jeden ze swoich priorytetów.

AS
Źródło: mat. pras.