• Home
  • Wywiady
  • TECHNOLOGIE MEDYCZNE DLA PACJENTÓW ZE STWARDNIENIEM ROZSIANYM

TECHNOLOGIE MEDYCZNE DLA PACJENTÓW ZE STWARDNIENIEM ROZSIANYM

Avatar By on 25 lipca 2019 0 760 Views

O korzyściach z zastosowania nowoczesnych technologii m.in. aplikacji na smartfony opowiada prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Bardzo cieszymy się, że nowoczesne technologie wkraczają również do neurologii. Są bardzo potrzebne z wielu powodów. Możemy monitorować przebieg choroby, jej aktywność u pacjentów, tam gdzie taka analiza kliniczna jest bardzo potrzebna: padaczka, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, również otępienie. Te choroby to wyzwania, ponieważ pacjent wymaga stałej opieki i obserwacji. Oczywiście niemożliwe jest aby miał stały kontakt ze służbą zdrowia, więc tego typu rozwiązania poprawiają jego bezpieczeństwo i znacznie więcej wiemy o chorobie dzięki takim rozwiązaniom.

W większości opierają się na rozwiązaniach w telefonach komórkowych, smartfonach. Tam chociażby uwzględniany jest ruch pacjenta, są różne testy do rozwiązywania, bardzo proste, rysowanie kształtów figur. Zastosowanie mają również testy psychologiczne, chociażby na funkcje poznawcze. Pacjenci rozwiązują zadania i dzięki temu możemy rejestrować poziom ich problemu neurologicznego.

Prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego