• Home
  • Wiadomości
  • ETU: PACJENCI UPOMINAJĄ SIĘ O ZMIANĘ FINANSOWANIA WYROBÓW
Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti"

ETU: PACJENCI UPOMINAJĄ SIĘ O ZMIANĘ FINANSOWANIA WYROBÓW

Avatar By on 27 września 2019 0 323 Views

Obchody Europejskiego Tygodnia Urologii stały się dla pacjentów cierpiących na nietrzymanie moczu okazją do upomnienia się o zmiany w limitach finansowania środków chłonnych.

Europejski Tydzień Urologii (Urology Week) będący akcją edukacyjną Europejskiego Towarzystwa Urologicznego stał się okazją nie tylko do upowszechnienia wiedzy na temat chorób urologicznych, ale przede wszystkim momentem dobry do upomnienia się o najpilniejsze postulaty przez samych pacjentów.

Zdaniem Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” jedną z istotnych kwestii, na którą pacjenci zwracają uwagę od wielu lat, jest zaopatrzenie chorych w wyroby medyczne – zarówno pod względem ich finansowania, jak również kryteriów kwalifikacji. Organizacja wskazała, że dotychczas chorzy nie doczekali się zapowiadanych zmian w refundacji środków chłonnych – chodzi o zwiększenie limitu cenowego. Zwiększenie w ubiegłym roku limitu ilościowego z 60 do 90 sztuk – w ocenie członków UroConti – można uznać jedynie za połowiczny sukces.

– Nasze środowisko przyjęło tę zmianę bardzo negatywnie. Czujemy się oszukani – przyznała z rozgoryczenie Anna Sarbak, prezes Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”. Jej zdaniem Polska pozostaje również w ogonie Europy pod względem kryteriów chorobowych kwalifikujących do refundacji pieluchomajtek i zamienników.

– Wszędzie w UE podstawowym kryterium chorobowym jest zdiagnozowane nietrzymanie moczu. U nas jest inaczej i chociażby pacjenci z wysiłkową postacią NTM są całkowicie wykluczeni z refundacji – ocenia Sarbak.

Chorzy wskazali również na konieczność wprowadzenia na wykazy refundacyjne nowych molekuł, a także likwidację obowiązku wykonywania badań urodynamicznych przed decyzją o podaniu leku.