NOWE WYROBY TRAFIĄ NA WYKAZY REFUNDACYJNE

Avatar By on 14 października 2019 0 577 Views

Wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski, uchylił rąbka tajemnicy w sprawie najnowszych wykazów refundacyjnych. Nowością na listopadowej liście refundacyjnej mają być nowoczesne opatrunki UrgoStart.

Na publikację projektu listopadowych wykazów refundacyjnych trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dni, ale już dziś wiceminister zdrowia poinformował o części zmian, jakich spodziewać się można od 1 listopada. Nowością mają być opatrunki UrgoStart stosowane w leczeniu ran przewlekłych w tym również – stopy cukrzycowej.

– Opatrunki są wykonane w technologii lipidokoloidowej zawierającej cząsteczki nanooligosacharydów, co istotnie poprawia proces gojenia owrzodzeń- ocenił Maciej Miłkowski.

W stanowisku grupy ekspertów dotyczącym opatrunków UrgoStart, a opublikowanym na łamach czasopisma „Leczenie Ran”, podkreślono, że efekty leczenia ran opatrunkami wykonanymi w technologii lipidokoloidowej i zawierającymi cząsteczki nanooligosacharydów (TLC–NOSF) poparte zostało wynikami badań, w tym randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych.

Jednym z nich jest badanie Explorer, opublikowane w czasopiśmie „Lancet” w 2018 roku. W badaniu wykazano skrócenie czasu gojenia się ran o 60 dni w grupie pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej o etiologii neuropatyczno-niedokrwiennej, leczonych z zastosowaniem opatrunku UrgoStart, względem osób, u których stosowano taki sam opatrunek w technologii lipidokoloidowej, ale niezawierający cząstek nanooligosacharydów„- czytamy w opinii klinicystów.