• Home
  • Wiadomości
  • KE: PODAŻ WYŻSZA OD POPYTU W CENTRALNYM ZAMÓWIENIU NA WYROBY OCHRONY OSOBISTEJ
wyroby medyczne maski rękawice

KE: PODAŻ WYŻSZA OD POPYTU W CENTRALNYM ZAMÓWIENIU NA WYROBY OCHRONY OSOBISTEJ

Avatar By on 25 marca 2020 0 262 Views

Producenci złożyli oferty, w niektórych przypadkach nawet przekraczające ilości wymagane przez państwa członkowskie, które biorą udział we wspólnym zamówieniu na maski typu 2 i 3, rękawiczki, okulary ochronne, osłony twarzy, maski chirurgiczne i kombinezony – informuje Komisja Europejska.

– Na całym świecie istnieje obecnie ogromna potrzeba doposażenia w odzież ochronną i sprzęt medyczny – mówiła Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określając unijne zakupy „sukcesem”. – To pokazuje, że bycie w Unii się opłaca. Produkty te powinny wkrótce zapewnić znaczną ulgę we Włoszech, Hiszpanii i 23 innych państwach członkowskich – ocenia przewodnicząca KE.

Udział we wspólnym przetargu wzięło 25 państw członkowskich UE. W ciągu następnych kilku dni powinno dojść do podpisania umów między każdym z producentów i państw, a środki ochronne powinny zostać dostarczone w ciągu 2 tygodni (w zależności od możliwości logistycznych, produkcyjnych i warunków umów).

Polska nie znalazła się w grupie państw biorących udział w przetargu centralnym. Czy w sytuacji gdy podaż środków ochrony przewyższa deklarowany przez państwa popyt, Polska ma szansę na dołączenie do tego zamówienia?

– Formalnie, Polska nie ma możliwości wzięcia udziału w zakończonym postępowaniu przetargowym – komentuje dla portalu PolitykaZdrowotna przedstawiciel KE w Polsce, Piotr Świtalski. Dodaje, że istnieje natomiast możliwość, by na wniosek państw członkowskich uruchomić uzupełniającą, procedurę przetargową.

Obecnie Polska, wspólnie z 24 państwami członkowskimi, bierze udział we wspólnym przetargu na respiratory. Otwarty pozostaje także przetarg na wspólne zamówienia dla wyrobów do badań diagnostycznych (zestawy, odczynniki, sprzęt), który ogłoszony został 19 marca.

W przypadku respiratorów przetarg ma zostać zakończony już w kwietniu. W przypadku zestawów diagnostycznych – w maju.