chirurgia, robotyczna

PIERWSZA ZDALNA OPERACJA MÓZGU

Avatar By on 28 kwietnia 2020 0 346 Views

Rozwojowi telemedycyny towarzyszy rozwój sieci 5g. Zbliża nas to do futurystycznej wizji zdalnej realizacji, specjalistycznych świadczeń medycznych. Krok w tym kierunku postawili chińscy neurochirurdzy i inżynierowie wszczepiając pacjentowi z chorobą Parkinsona neurostymulator. W trakcie operacji pacjenta i operującego chirurga Linga Zhipeia dzieliła odległość ponad 2,7 tys. km.

Podczas gdy pacjent przebywał w szpitalu wojskowym Chinese PLA General Hospital w Pekinie, lekarz znajdował się na południu kraju w prowincji Hainan. Do zdalnej operacji doszło dzięki zastosowaniu sieci 5G dostarczonej przez Huawei i China Mobile.

Urządzenie wysyła impulsy elektryczne do określonej części mózgu, by pobudzać u chorych na Parkinsona układ dopaminergiczny. Dzięki temu minimalizuje się objawy choroby – sztywność mięśni czy drżenie kończyn.

Specjalistyczny sprzęt był obsługiwany przez chirurga z pomocą transmitowanych obrazów. Sieć 5G pozwoliła na ich natychmiastowe przesyłanie. Cały zabieg trwał 3 godziny.

-5 g rozwiązało problem związany z opóźnieniem transmisji danych i opóźnieniami w przesyle obrazu. Liczę, że dzięki tej technologii, w niedalekiej przyszłości będziemy mogli objąć opieką większą grupę pacjentów w lokalnych placówkach medycznych – mówił chirurg operujący, Ling Zhipei.

 Może Cię zainteresować: Wyzwania i ryzyka związane z telemedycyną. Jaka odpowiedzialność lekarza?