TEST NA COVID-19 JAK ALKOMAT

Avatar By on 29 października 2020 0 245 Views

Ile wirusa w wydychanym powietrzu? Możliwe, że w niedalekiej przyszłości taki test może zastąpić dobrze znane termometry stosowane przy wejściach do szpitali lub na imprezy masowe.

Start-up z Uniwersytetu w Singapurze, Breathonix opracował test wydychanego powietrza dla koronawirusa SARS-CoV-2. Test działa na podobnej zasadzie jak alkomat.

Po wykonaniu testu poprzez wdmuchnięcie powietrza do urządzenia, urządzenie ocenia związki chemiczne oddechu, aby określić, czy dana osoba jest zarażona. Wyniki są generowane przez komputer w ciągu 60 sekund.

Urządzenie wyposażony jest w ustniki jednorazowego użytku i zostało zaprojektowane tak, aby nie dochodziło do zakażenia krzyżowego.

Z informacji producenta wynika, że test osiągnął ponad 90% skuteczności w pilotażowym badaniu klinicznym na 180 osobach. Start-up liczy na uzyskanie zgody organów regulacyjnych dopuszczenia do obrotu z początkiem 2021 r.

Koszt urządzenia ma wynieść ok. 20 USD, to jest o 70% mniej niż cena testu PCR. Producent podkreśla jednak, że test nie zastąpi standardowego testu wymazu z nosa z reakcją łańcuchową polimerazy (PCR).

 – Test oddechu przypomina bardziej ekranowe urządzenie pierwszego poziomu – powiedział Jia Zhunan, współzałożyciel i dyrektor generalny Breathonix, dodając, że test można używać na konferencjach, imprezach sportowych i koncertach.